Strona główna
       O  nas
Rada Starszych
Królowie
Bracia Kurkowi

Hymn
Regulamin
Statut

Prasa o nas
      Imprezy
NAJLEPSI STRZELCY
KULA ARMATNIA
SIOSTRY Z BRONIĄ

SPOTKANIA HISTORYCZNYCH STRZELCÓW (EGS)
- Leudal – Neer, Holandia (17-19.08.2018)
- Żatec koło Pragi (6-7.04.2018)
- Heeswijk, Holandia (25, 26 i 27.08.2006) - 1 cz. / 2 cz.

INNE
- Bal Królewski KBS Brusy - 07.01.2023
- Bal Królewski KBS Brusy i KBS Chojnice - 11.01.2020
- XXI Bal Królewski - 12.01.2019
- XX Bal Królewski - 13.01.2018
- XIX Bal Królewski - 7.01.2017
- XVIII Bal Królewski - 9.01.2016
- 97 rocznica niepodległości Polski... - 11.11.2015
- XVII Bal Królewski - 10.01.2015
- XVI Bal Królewski - 11.01.2014
- XV Bal Królewski - 12.01.2013
- XIV Bal Królewski - 7.01.2012
- XIII Bal Królewski - 8.01.2011
- XII Bal Królewski - 9.01.2010
- XI Bal Królewski - 10.01.2009
- X Bal Królewski - 12.01.2008
      Aktualności
    Archiwum
Archiwum 2021
Archiwum 2020
Archiwum 2019
Archiwum 2018
Archiwum 2017
Archiwum 2016
Archiwum 2015
Archiwum 2014
Archiwum 2013
Archiwum 2012
Archiwum 2011
Archiwum 2010
Archiwum 2009
Archiwum 2008
Archiwum 2007
Archiwum 2006
Archiwum 2005
Archiwum 2004
Archiwum 2003
Archiwum 2002
Archiwum 2001
Archiwum 2000
Archiwum 1999
Archiwum 1998
        Linki
Europ.Zw.Hist.Strzel. EGS
Zjednoczenie K.B.S. RP

K.B.S. Tuchola
K.B.S. Ostrów Wlkp.
Bractwo Kurkowe Rawicz
Bractwo Strzel. Ujście
Bractwo Kurkowe Poznań
Bractwo Kurowe Kraków
Bractwo Toruń
      Kontakt

ARCHIWUM - Rok 2019

11.11.2019

101 rocznica Niepodległości Polski / 99 rocznica dla Kaszub i Pomorza

11 listopad 2019 roku

... bardzo uroczyście, patriotycznie i biało czerwono...
Bracia kurkowi z XXII Królem Tadeuszem Cysewskim Żelaznym stawili się licznie na uroczystej mszy, by pod swoim sztandarem celebrować kolejny jubileusz odzyskania niepodległości. Uroczysta homilia, w trakcie mszy wspólnie odśpiewana pieśń "Boże coś Polskę", galowe i odświętne stroje uczestników podnoszą nastrój i przypominają o patriotycznej postawie i szacunku dla Boga i Ojczyzny.

Ogólnie w kraju to już 101 rocznica, a dla Kaszub i Pomorza dopiero 99. Zawsze w tak ważnych wydarzeniach braciom towarzyszą małżonki. Po uroczystościach tradycją jest spotkanie w celestacie, kolejne ligowe strzelanie braci, spotkanie towarzyskie przy skromnej biesiadzie.

Królowa Katarzyna nie szczędziła wysiłku i barw narodowych użyła do wystroju celestatu. Było patriotycznie, dostojnie i cudnie.

GALERIA (kliknij by powiekszyc)
ZOBACZ - GALERIA FOTO


 
         

14.09.2019

Przyjęcie plenerowe w Męcikale

14 września...

... na swojej posiadłości nad Brdą w Męcikale para królewska Katarzyna i Tadeusz Cysewscy wydali plenerowe przyjęcie dla brackiej rodziny i zaproszonych gości. Główną atrakcją spotkania było strzelanie dla sióstr i zaproszonych pań prowadzone wg reguł obowiązujących na strzelaniach królewskich. Do rywalizacji strzeleckiej przystąpiło 10 pań. Jak szybko można zaprzyjaźnić się z bronią świadczy fakt, że zwyciężczynie turnieju pierwszy raz składały się do strzałów i pokonały siostry, które sprawność strzelecką szlifują od lat.

Zwycięstwo wywalczyła księżniczka
Julita Cysewska
II miejsce Elżbieta Lamczyk
III miejsce Janina Andrzejczak

Tradycyjnie puchary ufundowała Królowa i dokonała wręczenia.
Spotkanie obfitowało w smaczne jedzonko, słodkości przygotowane przez Królową Katarzynę, a nade wszystko miłą rodzinną atmosferę..

GALERIA (kliknij by powiekszyc)
ZOBACZ - GALERIA FOTO


 
         

08.09.2019

U Przyjaciół w Gross Laasch

Spędziliśmy sympatyczny weekend w dniach 6-8 września.

Po podróży wesołym busem z firmy Grzegorza Goebel, miłe przyjęcie w bazie strzeleckiej, rozmowy w wielu językach i biesiada. Bardzo profesjonalna strzelnica, różne rodzaje broni i rywalizacja strzelecka w odległościach do 150 m.
włącznie. Umiejętności strzeleckie wskazały najlepszych z naszej reprezentacji - Elżbietę Skwierawską wśród sióstr, Mariusza Stanke i Antoniego Szurlej spośród naszych braci.

Tym razem jako upominek od całego naszego Bractwa Strzelcy z Gross Laasch otrzymali serwis kawowo-śniadaniowy dla 40 osób z nadrukowanym logo naszych bractw.
Nasze Bractwo reprezentowali: królowie Katarzyna i Tadeusz Cysewscy, Renata i Mariusz Stanke, Elżbieta i Stefan Skwierawscy, Maria i Marian Wróblewscy, Antoni Szurlej i Grzegorz Goebel.
Całą wyprawę jako kierowcy obsłużyli Bracia Stefan i Grzegorz.
Strzelcy z Gross Laasch przygotowują się z rewizytą w przyszłym roku i już zamówili spływ kajakowy. Bardzo mile wspominają ten z 2016 roku Młosiną i Zbrzycą z zakończeniem w Rolbiku.

GALERIA (kliknij by powiekszyc)
ZOBACZ - GALERIA FOTO


 
         

10.08.2019

Strzelanie Królewskie

10 sierpień 2019 roku

poranny deszcz orzeźwił powietrze i sprawił, że strzelanie o XXII Króla KBS
Brusy, przebiegało w letniej odświeżonej aurze bez upalnego żaru.

Brat Tadeusz Cysewski został XXII Królem i otrzymał przydomek Żelazny.
Swoją małżonkę Katarzynę tytułem Królowej obdarzył.

Zacne funkcje marszałków przypadły braciom:
Marszałka I Andrzejowi Laska
Marszałka II Antoniemu Szurlej.

Cała uroczystość przebiegała na brackiej strzelnicy w Czarnowie w otoczeniu licznie zebranych gości przybyłych z Tczewa, Starogardu, Czarnego, Wejherowa, Tucholi, Chojnic, Kościerzyny oraz Grudziądza. Błogosławieństwa udzielił Kapelan ks.Zdzisław Wirwicki w towarzystwie ks. Proboszcza Janusza Flaczyńskiego.
Ustępująca para królewska Mirosława i Grzegorz Zielke przekazali insygnia królewskie nowym szczęśliwcom, szczęśliwym i zaskoczonym jako, że są najmłodszą stażem i wiekiem bracką parą.
Potem już tylko raut i strzelania o liczne tarcze i trofea.
Mrówczą pracę w obsłudze strzelań świadczyły nasze siostry: Janina, Irena oraz Lidia a profesjonalną obsługę strzelnicy członkowie bruskiego LOKu.
Zakończono strzelania, wręczono puchary i nagrody i nagle... ulewa, która trochę przeraziła duet Roma i firmę kateringową "Staromiejska" ku uciesze gospodarzy, że wszystko się powiodło.


09.03.2019

Siostry z Bronią

9 marca 2019 roku

w Celestacie KBS odbyło się coroczne walne zebranie Stowarzyszenia, w którym zgodnie z zasadami jest sprawozdanie z działalności za miniony rok 2018 oraz plan pracy na nowy rok, który już się toczy.
I tym razem bracia byli w towarzystwie swoich małżonek by po sprawach formalnych odbyła się część towarzyska ze strzelaniem sióstr.
Ta rywalizacja strzelecka wyłoniła nową zwyciężczynię Siostrę Katarzynę Cysewską, która pierwszy raz pojawiła się w konkursie i zwyciężyła. Nie bez znaczenia jest to zwycięstwo ponieważ wyniki strzelań były na tarczach. To nie przypadek, jak w strzelaniu do kura ale sprawne oko, silna dłoń, precyzja i wynik- zwycięstwo!

Brawo dla Siostry Katarzyny Cysewskiej!
                          II miejsce Hanna Laska
                          III miejsce Lidia Weltrowska.

Obecnie panująca Królowa Mirosława uhonorowała siostry pucharami i gratulacjami. Potem były już tylko swobodne rozmowy i bracka biesiada.


12.01.2019

XXI Bal Królewski

XXI Bal Królewski 

        ...czerwona róża dla każdej damy z rąk XXI Króla Grzegorza Rzemieślnika w geście powitalnym w progach chojnickiego Gościńca... .  
Tak para królewska - Król Grzegorz z Królową Mirosławą witali wszystkich przybywających gości na coroczny już XXI Bal Królewski, który wyprawiany jest w pierwszą sobotę po święcie Trzech Króli.
Bal przebiega zgodnie z protokołem. Bardzo uroczysta kolęda z modlitwą      i błogosławieństwo Kapelana Bractwa ks. Zdzisława Wirwickiego, wspólne kolędowanie, toast za pomyślność i uczta.
Zgodnie z tradycją para królewska rozpoczyna pierwszym tańcem tą część balu, która trwa do pierwszego piania kura. Drobniutka sylwetka Królowej    w objęciach Króla, w walcu wiedeńskim, pojawia się i znika spowita w barwy srebrne i burgunda. Ależ pięknie się prezentują z prawdziwym królewskim dostojeństwem i młodzieńczą radością... .
Para królewska przygotowała niespodziankę dla gości...piękny taniec orientalnych tancerek i pokaz iluzjonisty. Tancerki pląsając rozkwitały        jak motyle czy orchidee oczarowując gości urodą i tańcem, który urzekał         i zachwycał. Stroje ich w płomiennych barwach dodawały kolorytu i ciepła całemu pokazowi.
Iluzjonista w niesamowity i nieodgadniony sposób wydobywał żywe gołębie zewsząd... z butonierki, chusteczki do nosa a nawet spod spódniczki jednej z dam... . Oj, działo się i na tym już 21 balu.
Losowanie upominków prowadzone przez Brata Bernarda, męski chór z pieśniami brackimi pod dyrekcją Brata Stefana, dopełniły całą uroczystość zgodnie z tradycją.
W rytmach disco polo, standard, latino do tańca porywał Zespół Muzyczny Roma. Para królewska dopełniwszy wszelkich obowiązków jako ostatnia zeszła z parkietu sali balowej i oddała się odpoczynkowi w mrokach i nocnej ciszy alkowy... .
Tradycją jest, że na bale KBS Brusy przybywają goście z zaprzyjaźnionych bractw. Tym razem byli przedstawiciele z Chojnic, Czarnego, Tucholi, Ujścia i Wejherowa.

GALERIA (kliknij by powiekszyc)
ZOBACZ - GALERIA FOTO


 
         

Aktualizacja -
01. 06. 2020 r.

.:. góra

stopka

Polityka Prywatności serwisu | Ochrona danych Osobowych