11 listopada 2020 r.
Święto Niepodległości - 102 rocznica

W uroczystej mszy za Ojczyznę KBS Brusy reprezentuje poczet sztandarowy

Stefan Skwierawski z Marianem Wróblewskim i Rafałem Ziółtkowskim.

Uroczystość odbywa się przy bardzo małej liczbie wiernych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, jakich przestrzeganie nakazuje wszechobecny Covid-19.

Bardzo trudny czas pandemii trwa nadal.


8 sierpnia 2020

Strzelanie Królewskie GALERIA
ZOBACZ WSZYSTKIE

Strzelanie Królewskie

... to piękny, bardzo słoneczny letni dzień na sterzelnicy brackiej w Czarnowie, który przynosi zwycięstwo w rywalizacji strzeleckiej bratu Andrzejowi Laska. Wszyscy zebrani wiwatują na cześć

XXIII Króla Andrzeja Laska "Cierpliwego"
i jego małżonki Królowej Hanny.

Funkcje marszałków obejmują:
I marszałka Ireneusz Hinc
II marszałka Józef Łangowski.

Życzenia szczęśliwego panowania w dobrym zdrowiu i wsparciu całego KBS Brusy para królewska przyjmuje w obecności dwóch pięknych księżniczek Anny i Aleksandry. Życzenia płyną od wszystkich zebranych gości reprezentujących zaprzyjaźnione bractwa z Chojnic, Tucholi, Kościerzyny, Czarnego, Tczewa, Sępólna i Starogardu. Koronacji nowego króla dokonuje ustępująca para królewska XXII Król Tadeusz Cysewski "Żelazny" z Królową Katarzyną. Błogosławieństwa nowej parze królewskiej udziela kapelan bractwa Zdzisław Wirwicki w obecności ks. Jacka Dawidowskiego z Chojnic.

Cała uroczystość zostaje ubogacona przyjęciem do grona Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Brusach nowego Brata Dariusza Kulwikowskiego, któremu towarzyszy małżonka Mariola.

Piękny plener, wymarzona pogoda dla strzelców sprawiają, że biesiada intronizacyjna przebiega w miłej atmosferze wraz z zawodami strzeleckimi o różne tarcze i nagrody. Bracia i goście uwijają się z bronią, sprawnie składają do strzałów, by z rąk gospodarzy otrzymać trofea. Nasze siostry: Joanna, Irena, Elżbieta, Katarzyna i Felicja są niezastąpione w obsłudze biura strzeleckiego. Dla wszystkich zgromadzonych brzmi muzyka duetu "Roma" i podrywa do tańca. Goście raczą się dobrym jadłem, piwem ufundowanym przez Króla Andrzeja, rozmowami i planami na przyszłość.


2 maja 2020

Święto Flagi w cieniu COVID-19

W uroczystej mszy za Ojczyznę w Dniu Święta Flagi uczestniczy poczet sztandarowy naszego bractwa: Stefan Skwierawski, Józef Łangowski i Marian Wróblewski. Nowa rzeczywistość jest wyjątkowo nietypowa...wszyscy występują w maseczkach. Główną bohaterką jest pandemia COVID-19 czyli koronawirus. Zaatakował wszystkie kontynenty, kraje i społeczności. Opustoszały świątynie i miejsca publiczne. Tylko nieliczni mogą brać udział w najważniejszych wydarzeniach... . 

Należy tutaj wspomnieć ważne wydarzenie sprzed roku z Krakowa z 25-27 kwietnia 2019.
W tym terminie odbyło się w Krakowie plenum z udziałem najwyższych przedstawicieli Europejskiego Stowarzyszenia Strzelców Historycznych: prezydent EGS książę Karol Ludwik de Morde, wiceprezydent Jos Verbeten, wiceprezydent EGS Andrzej Wegner, wiceprezydent EGS Horst Thoren, sekretarz generalny Peter Olaf Hoffman oraz europejski król kurkowy Leo Niessen.

Krakowskie uroczystości skupiły ogromną rzeszę dostojników brackich i gości z całej Europy.

Nasze bruskie bractwo reprezentowali: Stefan i Elżbieta Skwierawscy i Józef z Felicją Łangowscy.

Dzisiejsza rzeczywistość pozwala na wspomnienia ważnych wydarzeń z liczą obecnością rodziny brackiej.

Czy wróci ten czas swobodnego życia wszystkich społeczności?
Czy pozostaniemy w ogromnych ograniczeniach?
Czas pokaże.


14 luty 2020

Walentynki w klimatach lat 20-30 GALERIA
ZOBACZ WSZYSTKIE

Walentynki w klimatach lat 20-30

To nasze pierwsze Walentynki brackie w klimatach lat 20-30. Inicjatorami tego spotkania była para królewska Mariusz i Renata Stanke przy ogromnym wsparciu panującego króla Tadeusza Cysewskiego z małżonką Katarzyną.

Celestat w walentynkowym wystroju czerwonych serduszek, kwiatków, kolorowych lampek i świecidełek nadał klimat spotkaniu. Wszyscy przybyli goście błyszczeli toaletami lat 20-30. Na paniach powiewały boa z piór, sznury pereł, falbany i frędzle dopasowanych kreacji.

Na nogach pończoszki kabaretki z szewkiem. Co niektóre Panie wystąpiły z pieprzykiem na twarzy i cygaretką w lufce. Panowie, nic dodać nic odjąć, swoim wyglądem mogli konkurować z najsłynniejszym Amerykaninem Al Capone.

Miły wieczór dopełniała muzyka z tamtych lat z charlestonem i twistem w roli głównej.


11 stycznia 2020 roku

11 styczeń 2020 roku...

... na wielki Bal Królewski do Gościńca w Chojnicach zaprosili
217 Król Bernard Niesłony z Królową Haliną z KBS Chojnice
i 22 Król Tadeusz Cysewski Żelazny z Królową Katarzyną z KBS Brusy!
Oj działo się na tym balu! Siły naszych bractw zostały połączone.
 

Z rąk Królów przybywające damy otrzymywały czerwoną różę. Królowe błyszczały królewskimi szatami. Królowa Halina świeżą wiosenną zielenią a Katarzyna dojrzałym złotem.

Księża kapelani bractw ks. Zdzisław Wirwicki i ks. Jacek Dawidowski odprawili kolędę, która jest wartością dodaną do bali królewskich. Szampan do życzeń i na toast, świetne jadło i trunki, ogromny tort królewski, muzyka taneczna Zespołu Muzycznego Roma, losowanie upominków prowadzone przez Brata Bernarda Andrzejczaka, męski chór śpiewający pieśni brackie -to wszystko musi mieć swoje miejsce i jest w protokole balowym zapisane.

Z inicjatywy par królewskich pojawia się jeszcze niespodzianka. Tym razem Królowa Katarzyna z Królem Tadeuszem zaprosili parę taneczną ze Szkoły Tańca Flamenco z Sopotu. Fantastyczny pokaz Yagi z partnerem zakończył się warsztatami tanecznymi dla chętnych gości.

Oj działo się na tym balu! Żywa muzyka hiszpańska rozochociła gości do jeszcze weselszej zabawy ale i ten bal skończył się z nastaniem świtu.

    Kliknij, aby zamknąć to okno